ام اس آخر دنیا نیست

بیماری ام اس

موتیپل اسکلروزیس یا همان ام اس یک بیماری خودایمنی است که در آن سلولهای دفاعی بدن به میلین یا غلاف محافظت کننده ی فیبرهای عصبی مغز و نخاع آسیب می رسانند و باعث تخریب آن میشوند.

متاسفانه عدم شناخت دقیق این بیماری باعث بروز ترس و نگرانی شدید در خصوص آن شده است. چون تصور عموم بر این است که ام اس بیماری فلج کننده ای است و ابتلای به آن همه را ناتوان میکند. اما واقعیت این است که ام اس انواع متخلف دارد و شایع ترین نوع آن عودکننده و فروکش کننده است. مهترین مسئله در این بیماری شناخت علائم آن و تشخیص به موقع است. شناخت درست علائم و واقف بودن و چند و چون آنها مانع از ایجاد وحشت و نگرانی بی مورد می شود و از طرف دیگر به تشخیص به موقع و شروع درمانهای لازم کمک زیادی می کند. بنابراین بر آن شدیم تا اطلاعاتی در خصوص علائم این بیماری ارائه دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

علائم ام اس: قانون بیش از یک روز ملکه ی ذهن تان باشد

امروزه برخی افراد با خواب رفتن دست و پا یا گزگز و بی حسی اندام ها وحشت کرده و علائم شان را به بیماری ام اس ربط می دهند. اما واقعیت این است که علائم بالینی بیماری ام اس شباهت زیادی به بیماری های دیگر دارد. آنچه مهم است تداوم این علائم است. به این معنی که هر کدام از علائم مشکوک به مدت بیش از 24 ساعت و حتی بیش از چند هفته ادامه داشته باشد. اگر پاهایتان به سرعت خواب می رود اما بعد از چند دقیقه و با تکان دادن آنها برطرف می شود بدانید که ام اس ندارید. قانون بیش از 24 ساعت را ملکه ی ذهن تان کنید و به جای نگرانی بی مورد علائم را با دقت شناسایی کنید.

به عنوان مثال گزگز یا سوزن سوزن شدن جزو علائمی هستند که این روزها هر فردی را به وحشت می اندازند. اما این علائم اگر بعد از چند ساعت برطرف شوند جزو علائم مشترک میگرن یا حمله ی صرع محسوب می شوند. اما اگر این سوزن سوزن شدن به مدت بیش از 24 ساعت ادامه داشته باشد لازم است که برای بررسی های لازم به پزشک مراجعه کنید. چون باز هم نمیتوان با قطعیت حکم به ابتلای ام اس داد. پزشک متخصص بعد از معاینات بالینی دستور انجام ام آر آی و همچنین انجام نوار و غیره را می دهد. در نهایت نظر قطعی با پزشک متخصص است بنابراین نیازی نیست شما با مشاهده ی هر نوع علامتی خود را مبتلا به ام اس بدانید. در نیمی از بیماران مبتلا به ام اس فرد فقط یک علامت تجربه میکند. یعنی اینکه صرفا دچار تاری دید تک چشمی می شود. اما در نیمی دیگر از مبتلایان فرد علائم متفاوتی احساس می کند که باید به طور دقیق بررسی شوند.

پرده ی خاکستری مقابل چشم

در اکثر موارد بیماری ام اس با تاری دید و اختلالات بینایی شروع می شود. عصب چشمی پیام های عصبی بین مغز و چشم را انتقال می دهد تحت تاثیر بیماری قرار می گیرد. فرد دچار کاهش و اختلال بینایی می شود به طوری که احساس میکند یک پرده ی خاکستری جلوی دید وی را گرفته است. این مشکل هر فردی را به مطب چشم پزشک می کشاند. اما توجه داشته باشید که این تاری دید تک چشمی است. یعنی فقط و فقط یک چشم را درگیر می کند نه هر دو چشم را. در برخی موارد دردهای چشمی نیز بروز می کنند. توجه داشته باشید که برای همه ی ما پیش می آید که به ناگاه چشمانمان سیاهی برود. بروز ناگهانی و کوتاه مدت این مشکل نشان دهنده ی ام اس نیست. اگر تاری تک چشمی بیش از یک روز به طول بیانجامد حتما به پزشک مراجعه کنید.

گزگز و سوزن سوزن شدن اندام ها

احساس مورمور شدن،بی حسی، گزگز شدن،سوزن سوزن شدن، کاهش حساسیت بدن نسبت به سرما و گرما، احساس برق گرفتگی و غیره که در اغلب موارد در اعضای تحتانی بدن و البته در صورت و دستها نیز بروز می کنند اگر بیش از یک روز تداوم داشته باشند مشکوک به ام اس هستند. توصیف این علائم برای بیمار کمی دشوار است. این افراد گاهی احساس سوزش در پوست  دارد و گاهی تصور میکنند که روی پوست شان آب جریان دارد. اگر در دستها و پاها در منطقه ای که دستکش و جوراب دارید دچار چنین علائمی می شوید که بیش از یک روز طول می کشد و یا نیمی از بدن تان دچار بی حسی می شود به طوری که به عنوان مثال در حمام حسی نسبت به آب داغ یا سرد ندارید بهتر است با یک پزشک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

ضعف و کارمپها یا گرفتگی های عضلانی

ضعف شدید عضلانی که باعث افتادن، زمین خوردن و یا ناتوانی در نگهداشتن اشیا در دست و همچنین لرزش اندامها، مشکل کنترل حرکات بدن یا مشکل در بالا رفتن از پله از جمله علائم شایع ام اس محسوب می شوند. همچنین احتمال دارد که اعضا و عضلات بدن سفت شده و دچار کرامپ شوند. اگر تمام این علائم مشمول همان قانون 24 ساعت بشوند باید حتما مورد بررسی قرار گیرند. بنابراین اگر حین بلند شدن کمی تعادل تان بهم خورد و یا سرتان گیج رفت و چیزی از دستتان افتاد وحشت نکنید. اما نسبت به تداوم این علائم هشیار باشید.

اختلال ادار، اختلال حافظه

برخی اختلالات وجود دارند که از همان ابتدای ابتلا به بیماری وجود دارند اما معمولا بعدها و در سیر پیشرفت بیماری خود را نشان میدهند. از این اختلالات می توان به اختلالات ادراری از نوع بی اختیاری و همچنین اختلالات حافظه و تمرکز با فراموشی های مداوم و اشتباهات مکرر کاری و غیره اشاره کرد.

تشخیص زودتر،درمان بهتر

تشخیص زودهنگام این بیماری به کنترل آن و به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری کمک زیادی می کند.بنابراین بهتر است نسبت به علائم اشاره شده هشیارتر باشید و به پزشک مراجعه کنید. بیماری ام اس با انجام ام آر آی و آزمایشات دیگر تشخیص داده میشود.

ام اس آخر دنیا نیست

بسیاری از افراد با ام اس زندگی می کنند و از دنیا می روند بدون اینکه از بیماری خود آگاه شوند.گاهی این بیماری به طور کاملا اتفاقی تشخیص داده میشود. معمولا رایج ترین نوع ام اس همان نوع عودکننده و فروکش یابنده است که حدود 60 درصد موارد را تشکیل می دهد. این افراد هر چند ماه یکبار دچار علائم می شوند و سپس بهبودی حاصل میشود. اگر برایتان تشخیص ام اس داده شده است در مرحله ی اول بدانید که ام اس آخر دنیا نیست. شما می توانید مانند همه ی مردم زندگی عادی داشته باشید و به فعالیت های روزمره تان ادامه دهید. خودتان را به دستان توانمند پروردگار بسپارید و فکر ناتوانی را از سرتان بیرون کنید.

 

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=306622

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن