خانه / طراحی و ابزار وب / وردپرس / بازتاب وردپرس

بازتاب وردپرس

بازتاب وردپرس که کمتر بدان توجه می‌شود امکانی است که وردپرس از آن برای آگاه سازی مدیران سایت ها استفاده می کند و روش کار این سیستم خیلی ساده است. زمانی که شما از نوشته سایت دیگری در سایت خود استفاده می کنید و به آن لینک می‌دهید، وردپرس با توجه به آن لینک به سایت مذکور یک بازتاب ارسال می کند تا مدیر آن سایت از این کار شما مطلع شود و همین مسئله برای شما نیز اتفاق خواهد می افتد.

wordpress بازتاب وردپرس
بازتاب وردپرس

سه روش متفاوت برای استفاده از بازتاب وجود دارد:

  • Refback: یکی از انواع بازتاب است که به صورت ساده از خاصیت HTTP Referer برای بررسی و کشف پیوندهای ورودی استفاده می‌‌کند. زمانی که یک مرورگر وب از سایت A به سایت B حرکت می‌‌کند در هدر HTTP پارامتر HTTP Referer را با آدرس سایت A مقداردهی می‌‌کند و به این طریق سایت B با بررسی این مقدار می‌تواند بفهمد که بازدیدکنندگان از چه طریقی به سایت او وارد شده‌‌اند.
  • Traceback: یکی دیگر از روش‌‌های بازتاب است که بعضی از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند WordPress و Movable Type و Drupal و …  از این نوع بازتاب به صورت اتوماتیک پشتیبانی می‌‌کنند. یعنی هر زمان که نوشته جدیدی نوشته می‌‌شود سیستم به صورت خودکار تمامی لینک‌‌هایی را که در این نوشته وجود دارند،  پینگ می‌‌کند. هر دو سایت فرستنده و گیرنده‌‌ی درخواست حتما باید از این ویژگی پشتیبانی کنند. در این روش نیازی نیست که سایت فرستنده به صورت فیزیکی به سایت گیرنده لینک داده باشد. از این روش به طور خاص برای شناسایی ارتباط بین وبلاگ‌‌ها استفاده می‌‌شود.
  • Pingback: به صورت خاص Pingback یک درخواست مبتنی بر پروتکل XML-RPC است که از سایت A به سایت B  فرستاده می شود، همچنین این روش نیاز به یک لینک دارد. وقتی که سایت B سیگنال Pingback را دریافت می‌‌کند به صورت اتوماتیک به سایت A می‌‌رود و به دنبال آن لینک می‌‌گردد‌‌، در صورتی که این لینک وجود داشته باشد عملیات Pingback به صورت موفقیت آمیز انجام شده است. این تایید اعتبار باعث می شود که روش Pingback نسبت به روش Traceback کمتر در معرض حملات پینگ‌های اسپم قرار بگیرد.

 

فایده استفاده از بازتاب

بازتاب ها از طریق دیدگاه به مدیران سایت ها اطلاع رسانی می شود. پس اگر مدیر آن سایت مثلا منتخب وب بازتاب شما را تایید کند یک لینک از سایت شما در قسمت دیدگاه های آن سایت به ثبت خواهد رسید که می تواند در لینک سازی به کمک شما بیایید.

چگونه لینک‌های بازتاب به نوشته‌ها را پیدا کنیم؟

معمولا این لینک‌ها در پایان نوشته یا به صورت متن یا به صورت یک لینک وجود دارند. کافی است که آدرس لینک را کپی کرده و از آن برای ارسال بازتاب استفاده کنیم.

چگونه یک بازتاب از نوع Traceback بفرستیم؟

برای ارسال بازتاب در وردپرس کافی است که آدرس‌های بازتاب نوشته‌ها را در قسمت بازتاب‌ها در صفحه‌ی نوشته‌ی جدید وارد کنید. برای ارسال بازتاب به چندین نوشته به صورت همزمان می‌توانید آدرس‌های بازتاب‌ها را با فاصله از یکدیگر جدا کنید.

 

فرستادن بازتاب

وردپرس با پشتیبانی از Pingback ارسال بازتاب‌ها را بسیار راحت‌تر کرده است. در صورتی که شما این قابلیت‌ها در بخش تنظیمات » گفت‌وگوها فعال کرده باشد، وردپرس به صورت اتوماتیک لینک‌هایی که درون نوشته‌ی شما وجود دارند را پینگ می‌کند و بدین‌ترتیب شما برای ارسال بازتاب نیاز به دانستن آدرس Traceback نوشته‌ی مورد نظر خود ندارید!

چگونه بفهمیم ارسال بازتاب با موفقیت انجام شده است؟

بعد از انتشار یک نوشته اگر به صفحه‌ی ویرایش آن نوشته مراجعه کنید در قسمت ارسال بازتاب‌ها لیستی از آدرس‌هایی که قبلا به آن‌ها بازتاب فرستاده شده است، قابل مشاهده هستند.

چگونه دریافت و ارسال بازتاب‌ها را برای سایت خود فعال کنیم؟

همانطور که در تصویر زیر مربوط به بخش تنظیمات » گفت‌وگوها مشاهده می‌کنید، شما می‌توانید با فعال کردن این گزینه‌ها از امکان ارسال و دریافت بازتاب در سایت خود بهره‌مند شوید.

 

بازتاب وردپرس

البته این امکان وجود دارد که برای هر نوشته به صورت خاص در صفحه‌ی نوشته‌ی جدید امکان دریافت بازتاب از دیگران را فعال / غیرفعال کنید.

 

بازتاب وردپرس

از ارسال بازتاب‌ها به صورت آگاهانه استفاده کنید

اگر برای آگاه کردن سایتی از بازتاب به صورت Traceback استفاده می‌کنید دقت کنید که اگر لینک به آن مطلب را در نوشته‌ی خود وارد کرده باشید، علاوه بر ارسال یک بازتاب از نوع Traceback یک بازتاب از نوع Pingback هم ارسال می‌شود! بنابراین در نوشته‌ی سایت مورد نظر دو بازتاب از جانب شما دیده می‌شود که باعث می‌شود سایت مقابل شما را به عنوان یک اسپمر ارسال بازتاب تلقی کند. پس دقت کنید که فقط از یک روش ارسال بازتاب استفاده کنید.

غیرفعال کردن بازتاب

شاید دیدن “غیرفعال کردن بازتاب” کمی عجیب به نظر برسد با توجه به آنچه در این مقاله از سایت منتخب وب گفته شد! و با اینکه سرویس ارسال و دریافت بازتاب گزینه مناسبی است، اما استفاده نادرست برخی افراد سودجو باعث شده است که عده ای از مدیران سایت ها از این امکان چشم پوشی کرده و آن را غیرفعال کنند.

اگر بخواهم واضح‌تر بگوییم، افرادی که به دنبال افزایش بک لینک های خود هستند و در این زمینه دست به هر کاری می زنند، فرستادن بازتاب را روشی ساده برای رسیدن به مقصود خود می دانند و از آن برای فرستادن بازتاب های اسپم استفاده می کنند. پس اگر سایت شما نیز با این بازتاب های بدون ارزش مورد حمله قرار گرفته است، بهتر است که آن را غیرفعال کنید.

برای غیرفعال کردن بازتاب ها در وردپرس به مسیر تنظیمات»گفتوگوها مراجعه کرده و همانند تصویر زیر تیک گزینه های مشخص شده را بردارید.

 

گردآوری شده توسط منتخب وب, بخش طراحی و ابزار وب, وردپرس

لینک کوتاه مطلب : http://montakhabweb.ir/?p=21695

همچنین ببینید

چهار دلیل استفاده از کد نوفالو

برای درک بهتر کد نوفالو (nofollow ) باید نحوه تعیین اعتبار یک صفحه توسط موتورهای جستجو را بهتر کد نوفالو (nofollow) به موتورهای جستجو نشان میدهد که نباید به دنبال این لینک بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *