خانه / سلامت / تغذیه و خواص خوراکی ها / باورهای درست و غلط درباره پروتئین سویا

باورهای درست و غلط درباره پروتئین سویا

سویا
سویا

منتخب وب: در سال 1960 میلادی مطالعات دانشمندان حاکی از آن بود که پروتین سویا می‌تواند جایگزین مناسب گوشت برای گیاه خواران باشد. تحقیقات بیشتر در مورد سویا منجر به بروز نگرانی‌هایی در میان محققان شد و این که ایروفلاون های موجود در این ماده خوراکی باعث بروز سرطان پروستات و سرطان سینه می‌شود. این در حالی است که هیچ کدام از مطالعات کلینیکی محدود انجام شده در انسان هم اثرات تحریکی ایزوفلاون ها بر رشد تومور یا افزایش تکثیر سلول‌ها را گزارش نکرده‌اند.

  ابهامات دیگر در مورد این ماده خوراکی از این قرارند:

 استدلال برخی محققان بر این است که ایزوفلاون سویا منجر به مهار فعالیت تیروئید و ایجاد گواتر و سایر اختلالات تیروئید می‌شود. مطالعات بیشتر ادعا کرده‌اند که سویا می‌تواند کم کاری تیروئید را وخیم تر کند. مشکل دیگر این است که یک رژیم غذایی گیاه خواران، متشکل از 30 گرم سویا در روز منجر به افزایش خطر 3 برابری ابتلا به کم کاری تیروئید می‌شود. بنابراین کسانی که در حال حاضر دارای کم کاری تیروئید هستند، تا 4 ساعت بعد از مصرف داروهای تیروئید باید از مصرف محصولات حاوی سویا پرهیز کنند. ضمن این که مصرف این محصولات در این افراد باید در حد اعتدال باشد.

 علاوه بر این مصرف محصولات پردازش شده سویا مانند مکمل، قرص، پودر و … بدون در نظر گرفتن عملکرد تیروئید کار غلطی است چون استروژن بالای موجود در سویا منجر به افزایش حجم سینه‌ها در مردان می‌شود. ضمن این که بر روی چرخه عملکرد تخمدان‌ها نیز تأثیر منفی می‌گذارد. بررسی‌ها نشان می‌دهند مصرف بیش از 100 میلی گرم سویا در روز منجر به کاهش عملکرد تخمدان‌ها می‌شود.

پروتئین سویا از ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر، با خوردن سویا به جای گوشت، میزان چربی اشباع دریافتی خود را کم می‌کنید.

لینک کوتاه مطلب : http://montakhabweb.ir/?p=15135

همچنین ببینید

مسواک بزنید تا زنده بمانید!

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین ابزارهای تغذیه‌ای در انسان و دیگر موجودات هستند. اهمیت به دندان برای اغلب ما تعریفی دارد که حالا با توجه به پژوهش‌های اخیر باید تعاریفی سنتی را تغییر دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *