بهترين زمان انجام کارهای روزمره

ساعت - برنامه ریزی
ساعت – برنامه ریزی

منتخب وب: ساعت بدن ! آيا تا به حال چيزي از آن شنيده‌ايد؟ آيا مي‌دانستيد رعايت ساعت بدن مي‌تواند به افزايش کارايي جسمي و ذهني ما در طول روز کمک کند؟ اگر نمي‌دانستيد، بهتر است نگاهي به این مطلب بيندازيد تا متوجه شويد بدن ما انسان‌ها در چه ساعت‌هايي، توانايي بيشتر و بهتري براي انجام کارهاي مختلف و متداول طي شبانه‌روز را دارد.

 ساعت 12 تا 1 : مسکن‌ها

منتخب وب: اگر به بيماري‌هاي مزمن مبتلا و مجبور به استفاده از انواع مسکن‌ها هستيد، بهتر است آنها را بين ساعت 12 تا 1 بعد از ظهر و قبل از صرف ناهار مصرف کنيد. محققان کانادايي بر اين باورند که مصرف مسکن‌ها در اين ساعت، باعث پيشگيري از بروز درد در طول روز مي‌شود ولي بيشتر بيماران با رعايت نکردن اين تنظيم زماني بدن، مسکن‌ها را زماني که دردشان شروع شده مصرف مي‌کنند و تا 40 درصد هم از خوردن آنها هيچ نتيجه دلخواهي نمي‌گيرند.

 ساعت 10 صبح: قهوه

  اگر همراه صبحانه خود، شير يا آبميوه نوشيده‌ايد، بهتر است حدود ساعت 10 صبح براي افزايش تمرکز روزانه، قدري چاي يا قهوه ‌همراه يک خوراکي شيرين طبيعي مانند سيب خشک يا انجير خشک ميل کنيد.

 ساعت 10 صبح تا 12 ظهر: کار فکري

بعد از نوشيدن چاي يا قهوه، مي‌توانيد کارهاي فکري که به تمرکز، تفکر و تصميم‌گيري نياز دارند انجام دهيد. مثلا در اين ساعت‌ها، مطالعه کنيد. درس بخوانيد. مصاحبه‌هاي شغلي‌تان را در اين زمان تنظيم کنيد يا به حسابرسي‌هاي روزانه‌تان بپردازيد.

ساعت 10 تا 11 شب: خواب

بدن ما به‌گونه‌اي تنظيم شده که مي‌تواند بالاترين کيفيت خواب را از طريق خواب شبانه (ساعت 10 شب تا 4 صبح) تجربه کند. افرادي که شب‌ها زود مي‌خوابند و صبح‌ها هم زود بيدار مي‌شوند، سرحال‌تر و پرانرژي‌تر از ديگران خواهند بود.

ساعت 1 تا 2 بعدازظهر: ناهار

 بدن ما تنها زماني مي‌تواند انرژي کافي و مورد نياز روزانه خود را تامين کند که قادر به هضم درست و به‌موقع مواد غذايي دريافتي باشد. حدود ساعت 1 تا 2 بعد از ظهر، بهترين زمان براي صرف ناهاري کامل و مفصل براي تامين انرژي نيم‌روز دوم بدن است. رعايت اين مساله براي افرادي که عصرها (از ساعت 4:30 به بعد) به کلاس‌هاي آموزشي، باشگاه‌هاي ورزشي يا سر کار مي‌روند، از اهميت بيشتري برخوردار است.

 ساعت 3 تا 4 عصر: چرت

منتخب وب: اگر بين ساعت 3 تا 4 عصر حدود 10 تا 15 دقيقه چرت بزنيد، هم انرژي کافي براي انجام کارهاي ادامه روز را خواهيد داشت و هم تداخلي با خواب شبانه‌تان پيش نمي‌آيد. ساعت بدن ما به‌گونه‌اي تنظيم شده که ذهنمان حوالي اين ساعت‌ها، به کمي استراحت نياز دارد.

 ساعت 4 تا 5 عصر: نظافت

 نتايج تحقيقات اخير نشان مي‌دهد بيشترين ميزان هماهنگي بين دست و چشم‌ها در ساعت 4 تا 5 عصر اتفاق مي‌افتد. ضمن اينکه در اين ساعت‌ها، با کمترين حجم ورود گرد و غبار محيطي به درون خانه هم مواجه خواهيم بود و اين مساله، کار گردگيري يا جارو کردن را براي ما ساده‌تر مي‌کند.

 ساعت 5 تا 6 عصر: ورزش

 دماي بدن ما حدود ساعت 5 تا 6 عصر در بالاترين حد ممکن است و اين مساله به ما کمک مي‌کند در اين ساعت‌ها با انرژي بيشتري ورزش کنيم و نتيجه بهتري هم از ورزش کردن بگيريم. بالا بودن دماي بدن با افزايش متابوليسم همراه است. وقتي اين 2 رخداد کنار يکديگر قرار مي‌گيرند و با ورزش کردن هم همراه مي‌شوند، مي‌توانند باعث کاهش وزن بيشتري در اثر ورزش کردن شوند.

 ساعت 6:30 تا 7 صبح: بيداري

 بهترين زمان براي بيدار شدن از خواب، بين ساعت 6:30 تا 7 صبح و اوايل طلوع آفتاب است. نتايج تحقيقات اخير نشان مي‌دهد همزمان با طلوع آفتاب و شروع صبح، بدن ما هم بيشترين سطح هوشياري را براي آغاز يک روز کاري جديد دارد. البته اين توصيه براي کساني مطرح مي‌شود که قبل از ساعت 11 شب به رختخواب رفته باشند، خوابي آرام در فضايي کاملا ساکت و تاريک را تجربه و يک ساعت قبل از خواب هم از کار با لوازم الکترونيکي، خودداري کرده باشند.

 ساعت 8 تا 8:30 صبح: صبحانه

منتخب وب: ساعت بدن ما به‌گونه‌اي تنظيم شده که پس از يک خواب آرام 7 تا 8 ساعته، احساس گرسنگي به ما دست مي‌دهد و حدود ساعت 8 تا 8:30 صبح، بهترين و بيشترين حجم ريزمغذي‌ها از مواد غذايي مصرفي در وعده صبحانه، جذب بدن خواهند شد. خوردن صبحانه‌اي کامل و سالم در اين ساعت، هوس خوردن خوراکي‌هاي چرب و شيرين در ميانه روز را از بين مي‌برد و احتمال ابتلا به افزايش وزن را هم پايين مي‌آورد.

 ساعت 8 شب: شام

 بدن ما به حداقل 2 ساعت زمان براي هضم غذاي مصرفي نياز دارد. از اين‌رو توصيه مي‌شود بين ساعت 8 تا 8:30 شب، شامي سالم اما سبک بخوريد.

 ساعت 7 تا 8 صبح: زناشويي

 اگر قصد بچه‌دار شدن داريد، به شما پيشنهاد مي‌کنيم صبح‌هاي زود و قبل از صرف صبحانه را به‌جاي شب‌ها براي برقراري رابطه زناشويي انتخاب کنيد. نتايج مطالعه‌هاي سال‌هاي اخير متخصصان نشان مي‌دهد تعداد اسپرم مردان در ساعت‌هاي اوليه روز، در بيشترين حد ممکن خود است.

  ساعت 8 صبح: توزين

 اگر عادت به بررسي روزانه تناسب اندامتان داريد، بهترين زمان وزن کردن ساعت 8 صبح، قبل از صرف صبحانه و پس از دفع ادرار است.

 ساعت 7 تا 8 عصر: دورهمي

منتخب وب: برخلاف تصور بسياري از مردم، حل مشکل‌ها و مشورت با خانواده، به بالا بودن خلق تمام اعضاي خانه نياز ندارد. نتيجه حدود 428 پژوهش مختلف نشان مي‌دهد اتفاقا، حدود ساعت 7 تا 8 عصر که ذهن ما کمي خسته‌تر است، بهتر مي‌تواند تحليل و راه‌حل‌هاي مناسب‌تري براي حل مشکل‌هايمان پيدا کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن