طرز تهیه ترشی خرفه

ترشی خرفه
ترشی خرفه

منتخب وب: در میان خانواده ها به ویژه بانوان و مادران تهیه انواع ترشی رونق زیادی گرفته است. با نگاهی به بازار می توان محصولات ترشی از جمله، کلم، پیاز پاییزی، سیر، فلفل، بادمجان و کرفس را به وفور مشاهده کرد. بازاری که این روزها مشتریان زیادی دارد.

یکی از ترشی های مخصوص استان مرکزی، ترشی خرفه است که از برگ گیاه خرفه تهیه می شود. این گیاه اگرچه در بسیاری از مغازه های شهر به فروش می رسد اما یک گیاه خودرو در باغچه منازل، مزارع و مناطق مرطوب محسوب می شود.

زنان روستایی در اواخر تابستان به مزارع می روند و دسته های خرفه را از زمین کنده برای تهیه ترشی خرفه به خانه می آورند. این گیاه یک ساله است اما هنگام برداشت آن، دانه های آن به سرعت روی زمین پخش می شوند و بوته های خرفه سال بعد را ایجاد می کنند.

پس از اینکه خرفه ها را شسته و خشک کردند، آنها را در ابعاد مناسبی خورد می کنند و به همراه سیر، زردچوبه و فلفل داخل شیشه های ترشی می ریزند. پس از آن نمک را با سرکه مخلوط کرده و روی خرفه ها می ریزند.

درب آن را محکم بسته و بعد از گذشت حدودا یک هفته آماده سرو است. این ترشی مخصوص را عمدتا در کنار آبگوشت میل می کنند.

ترشی خرفه از ساقه و برگ های گیاه خرفه ایجاد می شود. عصاره اندام سبز این گیاه در درمان بیماری کبدی و التیام زخم های سوختگی، و درمان التهابات مجاری ادراری نیز بسیار موثر است.
دانه خرفه و همچنین گیاه خرفه به دلیل دارا بودن امگا ۳ کمک شایانی به کاهش کلسترول خون می کند. در این گیاه مقدار بالایی از منیزیم، ویتامین ث، کلسیم، پتاسیم، بتاکاروتن وB۱  و B۲ است.

ترشی خرفه از ساقه و برگ های گیاه خرفه ایجاد می شود. اندام سبز این گیاه در درمان بیماری کبدی، التیام زخم های سوختگی و درمان التهابات مجاری ادراری نیز بسیار موثر است.

ارزش غذایی این گیاه بیسیار بیشتر از سبزی های معمولی است. که مصرف تازه خوری با ماست آن بسیار توصیه شده است. این گیاه از نظر طی سنتی طبع سرد و تر دارد.

گردآوری شده از منتخب وب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن