خانه / سلامت / تصورهای درست و غلط درباره سرماخوردگی

تصورهای درست و غلط درباره سرماخوردگی

سرماخوردگی

آب و هوای سرد شما را بیمار می کند

در واقع این تفکر که سرد شدن هوا می تواند باعث سرما خوردگی شود، در ذهن همه ی ما وجود دارد. حتی برخی افراد، فصل زمستان را به عنوان فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا می شناسند.

اما به گفته ی پزشکان، اینکه هوای بیرون از خانه در این فصل چقدر سرد باشد اصلا مهم نیست، زیرا بیشتر سرماخوردگی ها در داخل محیط های بسته اتفاق می افتند، آن هم به این دلیل که در این فصل تجمع افراد در محیط های سرپوشیده بیشتر از بیرون است و این احتمال انتقال بیماری را بیشتر خواهد کرد.

بدانید در فصل سرد زیاد ماندن در خانه خوب نیست. بهتر است گاهی با وجود سردی هوا به بیرون از خانه بروید تا ریه هایتان از هوای تازه بهره مند شوند. البته هشدار بزرگترها را نیز جدی بگیرید و بلافاصله بعد از استحمام وارد فضای باز نشوید.

احساس خستگی و بی اشتهایی و کم خوابی در فصل سرما می تواند نشانه ی سرماخوردگی و یا ابتلا به آنفلوانزا باشد، اما این یک نشانه قطعی نیست

عطسه؛ حامل خبر بد

بسیار از ما فکر می کنیم که عطسه پیام آور خبری بد مانند شروع سرماخوردگی است، اما همیشه این چنین نیست.

عطسه می تواند ناشی از ورود آلرژن ها (مواد آلرژی زا) به بدن نظیر پوسته حیوانات، گرده گیاهان و یا غیره باشد. جالب است بدانید نور شدید آفتاب نیز گاهی منجر به عطسه کردن می شود.

گرسنگی و بی اشتهایی یعنی شروع سرماخوردگی

این موضوع تا حدی به حقیقت نزدیک است و معمولا همه ی ما وقتی بیمار می شویم، اشتهایمان نسبت به غذا کم می شود. البته تغییر اشتها در همه ی بیماری ها مشترک است. حتی گاهی برخی افراد اشتهایشان بیش از پیش افزایش می یابد، آن هم به این دلیل است که نمی توانند طعم غذاها را به خوبی تشخیص دهند، بنابراین احساس سیری نمی کنند.

در هر صورت اگر مبتلا به آنفلوانزا و یا سرماخوردگی هستید، سعی کنید غذاهای سالم مصرف کنید، چه زیاد و چه کم! همچنین مصرف مایعات از قبیل آب را نیز جدی بگیرید تا بدنتان دچار کم آبی نشود که این خود سبب تشدید بیماری می گردد.

تغییر رنگ مخاط بینی

تا مدت ها اغلب مردم و حتی پزشکان بر این باور بودند که مخاط بینی سبز و یا زرد رنگ می تواند یک نشان از سرماخوردگی باشد و معتقد بودند این تغییر رنگ به علت باکتری ایجادکننده عفونت اتفاق می افتد.

اما باید بدانید که سرماخوردگی ناشی از یک ویروس به نام “رینوویروس” است نه یک باکتری، پس این تغییر رنگ نشانگر سرماخوردگی نمی باشد، بلکه به علت ورود مواد شیمیایی به بدن و یا خوردن غذاهای خاص است. البته گاهی برخی باکتری ها در بدن، رنگ های عجیب و غریبی تولید می کنند که تغییر رنگ مخاط بینی به این علت نیز می تواند باشد.

احساس خستگی و کسالت

احساس خستگی و بی اشتهایی و کم خوابی در فصل سرما می تواند نشانه ی سرماخوردگی و یا ابتلا به آنفلوانزا باشد، اما این یک نشانه قطعی نیست.

هرگاه چنین احساسی داشتید سعی کنید با خوردن مواد مغذی و سالم، شستن دست ها بعد از انجام کار و عدم استفاده از ظروف و لباس های مشترک از خودتان محافظت کنید.

 

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=304613

لینک کوتاه مطلب : http://montakhabweb.ir/?p=12449

همچنین ببینید

مسواک بزنید تا زنده بمانید!

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین ابزارهای تغذیه‌ای در انسان و دیگر موجودات هستند. اهمیت به دندان برای اغلب ما تعریفی دارد که حالا با توجه به پژوهش‌های اخیر باید تعاریفی سنتی را تغییر دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *