حس بویایی قوی تر، طول عمر بیشتر

 


بو کردن

با گذشت زمان و بالا رفتن سن، حس بویایی، شنوایی، بینایی و حتی چشایی به تدریج افت می کنند. با این حال کاهش حس بویایی مسئله ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت.
نتایج یک پژوهش جدید که در روزنامه Annal of Neurology به چاپ رسیده است نشان می دهد که از دست دادن حس بویایی می تواند نشان دهنده وضعیت سلامتی افراد بالای 65 سال باشد.
محققان دانشگاه کلمبیای نیویورک در ایالات متحده ی آمریکا روی 1169 مرد و زن 65 سال و بالاتر بررسی هایی انجام دادند.
آنها شرکت کننده ها را در معرض چهل نوع بوی مختلف قرار دادند.
سپس از شرکت کننده ها خواستند تا بوها را تشخیص دهند.
محققان مشخصات این افراد از قبیل سابقه ی ابتلا به بیماری، مصرف دارو و روش زندگی شرکت کننده ها را مورد بررسی قرار دادند.

معمولا افراد سالمندی که حس بویایی ضعیفی دارند، امکان دارد متوجه بو نشوند و غذای فاسدی را بخورند و مسموم شوند و یا اینکه قربانی نشت گاز و غیره گردند

محققان با انجام بررسی های لازم به این نتیجه رسیدند افرادی که در تشخیص بوها مشکل داشتند، در چهار سال بعد از انجام آزمایش ها به میزان دو و نیم برابر بیشتر از افرادی که حس بویایی قوی دارند، در معرض مرگ و میر قرار گرفتند.
بنابراین به نظر می رسد که حس بویایی نشان دهنده طول عمر افراد باشد.
در طول چهار سالی که این پژوهش به طول انجامید، 349 مورد مرگ در بین مرد و زنی که حس بویایی ضعیفی داشتند به ثبت رسید.
محققان معتقدند خطر مرگ و میر به تدریج در بین افرادی که دچار کاهش حس بویایی می شوند افزایش می یابد.
البته توجه داشته باشید که این پژوهش صرفا روی افراد سالمند انجام شده است. در واقع نیاز به بررسی های بیشتری وجود دارد تا مشخص شود آیا حس بویایی می تواند نشان دهنده ی طول عمر در بین افراد بزرگسال و جوان نیز باشد یا خیر!
اگرچه نمی توان به طور قطع گفت که چهار سال بعد از کاهش حس بویایی فرد جان خود را از دست می دهد، اما آنچه مشخص است، کاهش حس بویایی یا از دست دادن آن یکی از نشانه های مرگ زودرس در سالمندان محسوب می شود.

 

در واقع کاهش حس بویایی علامت هشداردهنده ای از وجود یک بیماری جدی نامعلوم است و همچنین باعث بروز مشکلاتی در طول زندگی می شود.
معمولا افراد سالمندی که حس بویایی ضعیفی دارند، امکان دارد متوجه بو نشوند و غذای فاسدی را بخورند و مسموم شوند و یا اینکه قربانی نشت گاز و غیره گردند.

tebyan.net

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن