خانم‌های یائسه با این ماده‌ی معدنی سکته نکنید


پتاسیم

نتایج پژوهش‌های انجام شده در دانشکده‌ی پزشکی آلبرت انیشتین در ایالات‌متحده‌ی آمریکا نشان می‌دهد که مواد غذایی حاوی پتاسیم برای کاهش خطر سکته‌ی مغزی بعد از یائسگی موثر است.

 

پتاسیم تأثیری زیادی در کاهش فشارخون دارد و محققان احتمال می‌دهند که این ماده‌ی معدنی بتواند از بروز سکته‌ی مغزی نیز پیشگیری کند. در نتیجه به خانم‌ها توصیه می‌شود که مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر کنند چون از منابع خوب پتاسیم محسوب می‌شوند.

 

محققان به مدت 11 سال بیش از 90000 زن بین 50 تا 79 سال را تحت نظر گرفتند و موارد منجر به سکته‌ی مغزی را نیز بررسی کردند.

 

بعد از بررسی‌های انجام شده محققان به این نتیجه رسیدند خانم‌هایی که مصرف‌کننده‌ی پتاسیم بیشتر بودند به میزان 12 درصد کمتر از خانم‌هایی که میانه‌ی چندانی با این ماده‌ی معدنی نداشتند در معرض سکته‌ی مغزی قرار گرفتند.

 

بررسی‌ها نشان داد خانم‌هایی که فشارخون نرمالی دارند و داروی ضد فشارخون مصرف نمی‌کنند تا 21 درصد از خطر سکته‌ی مغزی دور می‌مانند. در عوض خانم‌هایی که از فشارخون بالا رنج می‌برند حتی با افزایش مصرف پتاسیم نیز به راحتی نمی‌توانند خطر سکته‌ی مغزی را کاهش دهند.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که خانم‌ها باید مصرف مواد غذایی سرشار از پتاسیم را افزایش دهند و توجه داشته باشند که با مصرف غذاهای فوری و فست فودها هیچ پتاسیمی عایدشان نخواهد شد

با این حال نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که خانم‌ها باید مصرف مواد غذایی سرشار از پتاسیم را افزایش دهند و توجه داشته باشند که با مصرف غذاهای فوری و فست فودها هیچ پتاسیمی عایدشان نخواهد شد. بهتر است بدانید که موز، لوبیا سفید، سیب‌زمینی و سیب‌زمینی شیرین جزو منابع خوب پتاسیم هستند.

 

این محققان توصیه می‌کنند که خانم‌ها به طور مرتب میزان پتاسیم بدنشان را بررسی کنند و آن را در حد نرمال نگه دارند. توجه داشته باشید که غلظت زیاد و بیش از اندازه‌ی این ماده‌ی معدنی در خون نیز می‌تواند به سلامت قلب آسیب بزند.

tebyan.net

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن