خشخاش و خواص آن

خشخاش
خشخاش

منتخب وب: برخی  به خاطر خاصیت مخدر از مصرف دانه های خشخاش ابراز نگرانی میکنند، اگر چه دانه های نارس این گیاه حاوی آلکالوئیدهای مانند مرفین است و ممکن است اعتیاد آور باشد، اما دانه های رسیده ان اعتیاد اور نیست و دارای آثار و فوایدی است، با این حال نباید در مصرف ان زیاده روی کرد.

توصیف گیاه خشخاش :

خشخاش با نام علمي PAPAVERSOmNIFER و از خانواده تير خشخاش با نام علمي PAIPAVERACEAE و نام محلي کوکنار و تورتوري قدمتي فراتر از 4 هزار سال دارد.

خشخاش گياهي علفی و يک ساله است که تاکنون بيش از 200 گونه متعلق به گياه خشخاش يا پاپاور شناسايي شده‌اند و علاوه بر گونه‌هاي متعدد، خشخاش داراي زيرگونه واريته و فرمهاي متفاوتي نيز است که برخي از محققان آسيا را منشاء اين گياه مي‌دانند. گياه خشخاش داراي ريشه‌اي مخروطي و کم و بيش چربي که به طور مستقيم در زمين فرومي‌رود، است و طول ريشه اصلي اين گياه متفاوت بوده و به گونه گياه و شرايط اقليمي محل رويش بستگي دارد و به طور متوسط بين 18 تا 20 سانتي متر و قطر آن يک تا 2 سانتي متر است.

ريشه خشخاش داراي انشعابهای کمي است و ريشه‌هاي جانبي شبکه بسيار وسيعي از ريشه‌هاي ظريف را تا عمق 50 تا 100 سانتي متر خاک به وجود می آورند و ساقه فوقاني ريشه قطورتر مي باشند که باعث استحکام ساقه مي‌شود.

ساقه مستقيم استوانه‌اي شکل با سطحي صاف به رنگ سبز روشن است و ارتفاع آن با توجه به شرايط اقليمي محل رويش، متفاوت است.

برگ‌هاي اين گياه بيضي شکل و در سطح زمين قرار مي گيرند و بدون دمبرگ مي‌باشند و به طور متناوب بر روي ساقه قرا مي گيرند و برگ‌هاي پايين ساقه بزرگتر بوده که به تدريج به طرف بالا کوچکتر و تخم مرغي شکل مي‌گردند.

گل‌هاي اين گياه انتهاي ساقه‌هاي اصلي و فرعي پديدار مي‌شوند و داراي گلبرگ سفيد مي باشند که ناحيه فوقاني به رنگ بنفش يا روشن است و ميوه خشخاش به شکل گرز بوده که شيره‌هاي مخصوص توليد مي کند.

خشخاش
خشخاش

خشخاش و خواص آن :

1. بذر خشخاش در رفع تشنگی، تب، التهاب، یبوست و التهاب شکم موثر است.

2. تخم خشخاش یکی از مواد لازم در بسیاری از داروهای خنک کننده می باشد.

3. تخم خشخاش منبع مواد معدنی مانند ید، منگنز، روی، منیزیم و مس، اهن و کلسیم میباشد.

4. روغن دانه خشخاش در درمان سرطان به خاطر داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده موثر است

7. خشخاش حاوی اسید لینولئیک است که در جلوگیری از ناراحتیهای قلبی مفید است.

8. این دانه ها باید یک منبع مناسب و معقول از اسیدهای چرب هستند که برای سیستم فیزیولوژیکی بدن مورد نیاز است.

9. تخم خشخاش نیز به عنوان مواد مسکن برای درمان بیماریهای مرتبط با درد استفاده می شود و در درمان اختلالات تنفسی، بیماری های عفونی، اسهال و اختلالات خواب مفید است.

 

گردآوری شده توسط منتخب وب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن