سرگیجه را شوخی نگیرید

منتخب‌وب: برای سرگیجه دلایل زیادی وجود دارد، از جمله سریع از جا بلند شدن، ناهار نخوردن، دوچرخه سواری بیش از حد و … . هر چند این حس ناخوشایند معمولا زیاد طول نمی کشد و یا پیامدهای ماندگاری ندارد، اما می تواند نشانگر مشکلی بسیار جدی مانند سکته مغزی باشد.

سرگیجه

مشکل این جاست که تشخیص علت واقعی سرگیجه بسیار سخت است، حتی برای بسیاری از متخصص های حرفه ای. اغلب پزشکان سعی می کنند احتمال سکته مغزی در بیماران با علامت سرگیجه را نفی کنند و تمایلی هم به استفاده از سی تی اسکن ندارند، چون وقت گیر، پرهزینه و اغلب غیرقابل اطمینان است.

از دست دادن هر یک دقیقه زمان بعد از سکته مغزی، خطر آسیب همیشگی مغز، فلج شدن و حتی مرگ را بالا می برد.

معاینه چشم بیمار به منظور مشاهده حرکات خاص، تست تشخیصی دیگری است که اگر به درستی انجام شود تا حدود بسیار زیادی درست و دقیق است. اما ایرادش این است که بیشتر اورژانس ها، پزشکی را که خبره و آموخته برای انجام این تست باشد ندارند.

البته ابزار کوچکی برای چنین معاینه ای وجود دارد که ممکن است بعضی بیمارستان ها آن را در اختیار داشته باشند. با کمک این ابزار می توان موارد سرگیجه های عادی را از موارد سکته مغزی به خوبی تشخیص داد، یعنی تشخیص سریع تر و دقیق تر سکته مغزی با هزینه کمتر.

روزانه تعداد قابل توجهی از افراد به علت سرگیجه به بخش اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند و برای بیمارستان و خود بیمار ممکن نیست که برای هر کسی سی تی اسکن انجام شود. با معاینه چشم به کمک این ابزار، صرفه جویی زیادی از هر لحاظ خواهد شد.

وقتی پای تشخیص سکته مغزی به میان می آید، استفاده از هر لحظه از زمان می تواند تعیین کند که آیا می توان به بیمار کمک کرد و نجاتش داد یا نه. گذشتن هر یک دقیقه زمان بعد از سکته مغزی، خطر آسیب همیشگی مغز، فلج شدن و حتی مرگ را بالا می برد.

خوشبختانه با مشاهده چند علامت می توانید سکته مغزی را از سرگیجه عادی تشخیص دهید. اگر احساس سرگیجه همراه با صحبت کردن بریده بریده، دوبینی، سختی در تکلم یا بلع و یا اشکال در راه رفتن باشد، می توانید احتمال سکته مغزی را دهید که باید فورا به بیمارستان مراجعه کنید و وقتی پزشک را دیدید او را در جریان سرگیجه تان قرار دهید. به پرسنل اورژانس بگویید که فکر می کنید ممکن است سکته مغزی کرده باشید تا درمانی فراتر از سرگیجه ساده برایتان انجام دهند.

گردآوری: بخش سلامت سایت منتخب‌وب به نقل از تبیان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن