خانه / دین و اندیشه / شب ۱۷ ماه رمضان؛ شب احیاء

شب ۱۷ ماه رمضان؛ شب احیاء

امشب شب هفدهم ماه رمضان است؛ می‌دانید چه شبی است؟ شبی است که پیغمبر با امیرالمؤمنین و تمام اصحاب در معرکۀ بدر حاضر شدند و فردا جنگ بدر شروع شد که در این جنگ، غلبه با مسلمان‌ها بود،
و امیرالمؤمنین فرمود:
من از همان شب بدر تا آخر عمر، به برکت و یُمن آن فتوحاتی که خداوند در روز بدر کرد، شب‌های هفدهم را احیاء می‌داشتم.

خیلی شب مهمّی است! می‌دانید که در جنگ بدر به امیرالمؤمنین علیه السّلام ذکرِ «هو» داده شد، این روایت ظاهراً در مورد سورۀ قدر می‌باشد که شیخ طبرسی هم در مجمع البیان، ذیل سورۀ اخلاص نقل می‌کند.
امیرالمؤمنین می‌فرماید:
من در شب بدر حضرت خضر را در خواب دیدم و گفتم که: عَلِّمنی دُعاءً ، به من یک دعایی یاد بده که من آن دعا را بخوانم و بر أعداء غلبه پیدا کنم.

حضرت خضر به من فرمود: «بگو: یا هو، یا مَن لا هو إلّا هو، یا هو، یا مَن لا هو إلّا هو.» و من در آن روز بدر، شمشیر دست گرفتم و با «یا هو، یا مَن لا هو إلّا هو» می‌کُشتم.

این خواب را که برای پیغمبر تعریف کردم، حضرت فرمودند: «عُلِّمتَ الإسمَ الأعظَم».
و بعضی‌ها که می‌گویند: «”یا هو“، یا ”لا هو إلّا هو“ اینها ذکرهای درویشی است و در شرع وارد نشده است.» اینها غلط می‌کنند می‌گویند ها!
چون روایت، روایت صحیحی است؛ هم از طریق شیعه و هم از طریق سنی، و مدرکش هم در همین مجمع البیان هست و جاهای دیگر هم نقل می‌کنند.

 

 

منبع: شرح فقراتی از دعای افتتاح ص ۱۵۳

 

لینک کوتاه مطلب : http://montakhabweb.ir/?p=17175

همچنین ببینید

عیب دیگران را حتی از ذهن خارج کنیم

خیلی بزرگان نسبت به این قضیه (پوشاندن عیب و عدم غور در عیب و خطای دیگران )تاکید داشتند. بسیاری مجالسی میشد که ما در خدمت بزرگان بودیم و طرح اینگونه مسائل میشد و می‌دیدیم که خوشایند آنها نیست و دعوت به سکوت و گذشت می‌کردند. و حتی می‌فرمودند از ذهنتان هم پاک کنید؛ خوب نیست اینها در ذهن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *