شش واقعیت درباره سلول های عصبی

سلول های عصبی

افسردگی مانع از ساخت نورون های جدید می شود

محققان با بررسی نورون ها متوجه شدند که برخی انواع افسردگی می تواند عاملی برای عدم ساخت 1400 نورون در روز شود. در حالیکه در افراد سالم نورون های موجود موثرتر عمل می کنند و زمینه ی تولد و ساخت نورون های جدید وجود دارد.

استرس نورون ها را دیوانه می کند

همانطور که گفته شد نورون ها روزانه ساخته و متولد می شوند. اما حواستان باشد اگر فرد مضطربی باشید، این نورون های تازه متولد شده چندان به کارتان نمی آیند، چون استرس تغییراتی در مغز ایجاد کرده و باعث می شود که این نورون های جدید مانند همان نورون های قدیمی و پیر عمل کنند.

به عقیده ی متخصصان دانشگاه کاریفرنیا این مسئله نیز زمینه را برای بروز بیماری های روانی آماده می کند. بنابراین توصیه می شود که زمان را از دست ندهید. هر روز برای شاد و آرام بودن تلاش کنید تا نورون هایتان جوان بمانند.

به شکم «مغز دوم» اطلاق می شود. داخل شکم نیز شبکه هایی از سلول های عصبی وجود دارند و برای حفظ تعادل بدن در صورت لوزم با «همکاران» خود در مغز اتصال پیدا می کنند

انسان نیز نورون های آینه ای دارد

نورون های آینه ای سلول هایی هستند که ما را به تقلید از رفتارهایی که در دیگران می بینیم وامی دارند. به همین دلیل برخی حرکات، رفتارها، میمیک ها، خنده و غیره مسری هستند و ما از آنها تقلید می کنیم.

بسیاری از شرایط باعث فعال شدن نورون ها می شوند. این نورون ها در قسمت لوب پاریتال (لوب گیجگاهی) مغز قرار دارند. هر چه این نورون ها فعال تر باشند، ما نسبت به دیگران احساس همدردی بیشتری خواهیم داشت.

نورون ها با هم در ارتباط و تعامل هستند

نورون ها با هم در تماس و ارتباط هستند و به همدیگر جریان های الکتریکی ضعیف ارسال می کنند.

هر نورون حاوی یک گروه جمعی متشکل از ده هزار نورون دیگر است که با آنها تبادل اطلاعادت می کند. در عوض اگر نورون ها متوجه انباشتگی اطلاعات شوند، یک یا چند نورون دستور قطع ارتباط سیستم را ارسال می کند. به همین دلیل گاهی ما صرفا برخی از اطلاعات و خاطراتی که به نظرمان مهم تر و یا موثرتر هستند به خاطر می آوریم. در واقع در این صورت صحبت از حافظه ی گزینشی به میان می آید.

شکم و نورون ها در تماس هستند

به شکم «مغز دوم» اطلاق می شود. داخل شکم نیز شبکه هایی از سلول های عصبی وجود دارند و برای حفظ تعادل بدن در صورت لوزم با «همکاران» خود در مغز اتصال پیدا می کنند.

مثالی می آوریم تا مسئله بهتر روشن شود. اکثر ما زمانی که عصبی هستیم می گوییم:«انگار معده ام را دوخته اند، یا چیزی از گلویم پایین نمی رود». در این صورت معده بخشی از خونی که متعلق به آن است را برمی گرداند، روند هضم غذا به کندی پیش می رود و مغز احساس گرسنگی می کند.

بدون شک شما نیز افرادی را دیده اید که مشکلات گوارشی دارند و افراد عصبی یا مضطربی هستند. این شرایط زمانی که فرد از مصرف قند و چربی پرهیز کرده و سبزیجات بیشتری مصرف کند، بهبود می یابد.

به عبارتی دیگر زمانی که مغز تحت تاثیر برخی از احساسات قرار می گیرد می تواند این احساسات را از طریق مسیرهای عصبی و خونی و حتی هورمون ها به معده انتقال دهد. این مسئله نیز دستگاه گوارش را به هم می ریزد. به عنوان مثال استرس باعث تحریک دستگاه گوارش شده و اسهال ایجاد می کند.

نتایج بررسی های مختلف نشان می دهد که اضطراب مزمن می تواند در طولانی مدت عملکردهای گوارشی را تغییر داده و با اختلال روبه رو کند.

گرسنگی و سیری جزو اطلاعاتی هستند که از طریق مغز مخابره می شوند و هر نوع احساس منفی در مغز روی این حس ها نیز تاثیر می گذارد.

عکس این مسئله نیز صادق است. زمانی که درد گوارشی احساس می کنیم، نورون های مجرای گوارش مغز را مطلع می کنند و فرمانده بدن نیز به شیوه های مختلف وارد عمل می شود و واکنش نشان می دهد.

نورون ها از چه چیزی تغذیه می کنند؟

غذای مورد علاقه ی نورون ها گلوکز است که الزاما به قند خون ختم نمی شود. واقعیت این است که زیاده روی در مصرف قند، تمام ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد که مغز نیز از این امر مستثنی نیست.

در واقع مغز از گلوکزی بهره می برد که بدن از طریق مصرف کربوهیدرات ها تولید می کند. اسیدهای چرب امگا 3 نیز از دیگر غذاهای مورد نیاز و مورد علاقه ی سلول های عصبی است.

نتایج پژوهش های اخیر نشان داده اند که اسیدهای چرب امگا3 علاوه بر تمام خواص و فواید دیگری که دارند، باعث کاهش اثرات مخرب مصرف الکل روی سلول های مغز می شوند.

بنابراین متخصصان توصیه می کنند برای داشتن نورون ها و مغزی سالم، از مصرف الکل پرهیز کنید تا جذب امگا3 ها افزایش یابد.

 

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=305192

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن