عمل دفع، انواع مدفوع و ارتباط آن با سلامتی

دستشویی

ترکیبات مدفوع
سه چهارم مدفوع از آب تشکیل شده است.علاوه بر آب، مدفوع حاوی باکتری های مرده یا زنده، پروتئین، چربی ها، نمک، ترکیبات تولیدشده از طریق روده ها و کبد و مواد غذایی ای است که بدن نتوانسته آنها را هضم کند.

 

مدت زمان دفع
اکثر مردم زمانی که «شماره ی دو» دارند، روزنامه یا مجله ای با خود به دستشویی می برند. اما دفع نرمال فقط چند دقیقه طول می کشد و نباید فشاری به فرد تحمیل کند.
اگر مجبور می شوید که بیش از سی دقیقه در دستشویی بمانید و فشار زیادی را تحمل کنید، به این معنی است که مشکلی در میان است. احتمال دارد علاوه بر یبوست، از مشکل هموروئید (بواسیر) نیز رنج ببرید.

 

اسهال
اگر فردی در روز، چهار مرتبه یا بیشتر به دستشویی مراجعه کند و مدفوع وی آبکی باشد، نشان دهنده ی این است که دچار اسهال شده است.
در بیشتر موارد، اسهال مشکل چندان فاجعه باری نیست، مگر اینکه فرد مورد نظر سالمند، کودک یا مبتلا به بیماری های جدی باشد.
البته امکان دارد تامین درست آب بدن در حین و بعد از اسهال نیز مشکل ساز شود.

 

علت ابتلا به اسهال
بیرون روی دلایل متعددی دارد. اسهال می تواند ناشی از مصرف یک ماده ی غذایی نامناسب باشد که به درستی هضم نشده است.
این مشکل همچنین می تواند در اثر یک عفونت، مصرف دارو یا سندرم روده ی تحریک پذیر بروز کند.

اگر هر بار احساس می کنید که نتوانسته اید به طور کامل عمل دفع را انجام دهید، احتمال دارد پای مشکلی در میان باشد. در نتیجه بهتر است مشکل تان را با یک پزشک متخصص گوارش در میان بگذارید

یبوست
افرادی که در هر سه روز، کمتر از یک مرتبه دفع دارند دچار مشکل یبوست هستند. اگر شما نیز به طور مرتب دچار یبوست می شوید، امکان دارد دچار کمبود فیبر باشید.
توجه داشته باشید که مصرف زیاد الکل یا قهوه، مصرف برخی از داروها یا بیماری های روحی روانی مانند افسردگی نیز عاملی برای ابتلا به یبوست است.

 

مدفوع شناور
اگر مدفوع در آب توالت شناور باقی بماند و بخصوص اگر بوی بدی داشته باشد، احتمالا به این معنی است که بدن نمی تواند به درستی چربی ها را جذب کند. این شرایط با مصرف داروهای کاهش وزن و یا همچنین به دلیل سندرم سوء جذب بروز می کند.

 

مدفوع خشک و سفت
مدفوع خشک و سفت به این معنی است که مدفوع مدت زیادی در روده ها مانده است و بدن مجبور شده است آب آن را به طور کامل بگیرد.
دهیدراته شدن بدن (کم آبی بدن)، یبوست و مصرف دارو جزو عوامل اصلی این مشکل هستند.

 

مدفوع باریک مدادی
مدفوع باریک می تواند نشان دهنده ی توده ای در روده بزرگ باشد که اجازه نمی دهد مدفوع شکل نرمالی داشته باشد.
نباید در خصوص این مشکل به ظاهر ساده سهل انگاری کرد، چون امکان دارد نشان دهنده ی مشکلی مانند سرطان روده بزرگ یا پولیپ روده باشد.

 

مدفوع گلوله ای شکل
مدفوع گلوله ای شکل می تواند نشان دهنده ی کمبود فیبرهای غذایی در بدن باشد. باید بدانید که فیبرها تضمین کننده ی عملکرد خوب روده ها هستند.
این مشکل نشان می دهد که مدفوع مدت زمان طولانی در روده باقی مانده و آب آن توسط بدن کشیده شده است. در واقع این مسئله نشان دهنده ی مشکلی در روده است که نیاز به بررسی پزشکی دارد.

 

مدفوع شل و چسبناک
مدفوع نرم و شلی که به توالت می چسبد نشان می دهد که بدن نمی تواند به درستی چربی موجود در مدفوع را جذب کند. در نتیجه روغن زیادی در مدفوع باقی می ماند.
احتمال دارد این مشکل ناشی از پانکراتیت مزمن و بیماری های التهابی ناشی از مصرف الکل باشد.

 

رنگ مدفوع
در حالت عادی، مدفوع قهوه ای رنگ است. این رنگ ناشی از وجود بیلی روبین مستقیم یا کونژوگه است که یک رنگدانه ی زرد بوده و در اثر تجزیه هموگلوبین یعنی تخریب گلبول های قرمز به وجود می آید.

 

مدفوع قرمز
نیازی نیست که با مشاهده مدفوع قرمز نگران شوید. این مسئله می تواند ناشی از مصرف مواد غذایی قرمز رنگی مانند چغندر و غیره باشد.
اما لازم است که مراقب باشید، چون امکان دارد نشان دهنده ی مشکلی جدی مانند خونریزی دستگاه گوارشی باشد که بویژه روده باریک، روده بزرگ، رکتوم و مقعد را درگیر می کند.

 

مدفوع سبز
دلایل زیادی برای سبز شدن رنگ مدفوع وجود دارد. این مسئله می تواند در ابتدا ناشی از مصرف موادغذایی سبزرنگ مانند سبزیجات برگ دار باشد.
البته سبز شدن رنگ مدفوع می تواند ناشی از صفرا و همچنین مصرف آنتی بیوتیک ها باشد.
این مشکل همچنین می تواند یکی از علائم بیماری کرون باشد که یک بیماری التهابی مزمن روده است.

 

مدفوع زرد
مدفوع زرد کمی غیرعادی است و باید حواستان بیشتر به سلامتی تان باشد، چون این زردی می تواند نشان دهنده ی مشکلاتی در کیسه ی صفرا باشد.
«ژیاردیای روده» انگل مربوط به بیماری ژیاردیا است که می تواند عاملی برای رنگ غیرعادی مدفوع باشد.

 

مدفوع سفید
مدفوع سفید چندان رایج نیست. مصرف آنتی اسیدهایی مانند مالوکس (شربت معده)، گاویسکون، جوش شیرین یا شیر منیزیم (هیدروکسید منیزیم) می تواند عاملی برای تغییر رنگ غیرعادی مدفوع باشد. مدفوع سفید همچنین می تواند نشان دهنده مشکلات کبدی و یا پانکراس (لوزالمعده) باشد.

 

مدفوع سیاه رنگ
شاید مدفوع سیاه رنگ طبیعی به نظر برسد، اما الزاما اینگونه نیست. این مسئله می تواند در اثر مصرف گوشت قرمز یا مصرف مکمل آهن باشد.
اما گاهی پای مشکلات جدی تری در میان است. سیاه شدن رنگ مدفوع می تواند نشان دهنده ی خونریزی دستگاه گوارش فوقانی باشد که مری، معده و دئودئوم را درگیر می کند. در نتیجه لازم است که تحت بررسی پزشک قرار بگیرد.

 

دفع باید کامل انجام شود
در حالت عادی باید مدفوع به طور کامل دفع شده و از بدن خارج شود و نیازی نباشد که 20 دقیقه ی بعد دوباره به دستشویی بروید.
اگر هر بار احساس می کنید که نتوانسته اید به طور کامل عمل دفع را انجام دهید، احتمال دارد پای مشکلی در میان باشد. در نتیجه بهتر است مشکل تان را با یک پزشک متخصص گوارش در میان بگذارید.

منبع: tebyan.net بازنشر: منتخب وب | montakhabweb.ir

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن