خانه / دین و اندیشه / متفرقات دین و اندیشه

متفرقات دین و اندیشه

دیدن ظاهر امام هیچ دردی را دوا نمیکند

در سفر دوّمى که بعد از سفر حج در خدمت مرحوم والد- رضوان الله علیه- به عتبات مشرّف شده بودیم، من در آن موقع هفده ساله بودم. روزى از مرحوم آقاى حدّاد- رضوان الله علیه- تقاضا کردیم که یک برنامه ‏اى، کارى، ذکرى، دستورى به ما بدهند که حضرت امام زمان علیه ‏السّلام را ببینیم، و البتّه در این خواسته ی خود جدّى هم نبودم و گفتیم حالا اگر به ما دادند، فبها و اگر هم ندادند مشکلى پیش نمی‌آید. ایشان خنده خیلى ملیحى کرده و فرمودند:

ادامه نوشته »

رویت خداوند متعال در آینه حضرت

علّامه بحرالعلوم قدّس الله نفسه، عمرى را در مجاهده با نفس امّاره و تزکیه سرّ و تطهیر نفس، براى عرفان الهى و وصول به مقام معرفت و فناء و اندکاک در ذات حضرت حقّ به سر آورد؛ و از رساله سیر و سلوک او مقام او در مراحل و منازل عرفان مشهود است؛ او که به خدمتش مشرّف می‌گشت با این دیده بود: با دیده حقّ بین؛ نه با دیده خود بین

ادامه نوشته »

زیارت جامعه

متن و ترجمه زیارت جامعه ؛ موکد است که این زیارت را در هنگام تشرف به بارگاه ملکوتی ائمه علیهم السلام قرائت شود

ادامه نوشته »

بهترین لباس آنست که شما را به یاد خدا بیندازد

بهترین لباس تو، آن لباسى است که تو را از یاد خدا و از انجام وظائف لازم مانع نشود، و بلکه تو را به یاد و سپاسگزارى و اطاعت پروردگار متعال نزدیک کند، و باز تو را واندارد به خود بینى و خود نمایى و زینت دادن خود و افتخار کردن و خودستایى، زیرا اینها همه از آفات دین و سبب قساوت و تیره بودن قلب است.

ادامه نوشته »

قلب خود را به آب خوف و حزن غسل بدهید

و مانند کسى باش که در حالت نزع روح و احتضار است، و یا کسى که در عرصه محشر براى عرض اعمال حاضر شده است، و از آنچه خداوند متعال تو را تکلیف فرموده است از اوامر و نواهى و وعد و وعید، اعراض مکن، و به غیر تکالیف خود مشغول مباش. و قلب خود را به آب خوف و حزن غسل بده.

ادامه نوشته »

حفظ و رعایت قلب از غفلت

حضرت صادق علیه السلام فرمود: کسى که قلب خود را از غفلت و نفسش را از شهوت و عقلش را از جهالت محافظت کند پس در زمره آن طائفه‏اى که بخود آمده و متنبه هستند، داخل شده است. و سپس هر که علم و دانش خود را از هوى و هوس، و دین و آیین خود را از بدعت و عقائد ساخته شده و مالش را از حرام حفظ کند پس او از جمله صالحین است.

ادامه نوشته »